اینترنت اشیاء

IoT یا اینترنت اشیاء چیست ؟ و به چه کار می آید؟

IoT  یا اینترنت اشیاء تکنولوژی جدیدی است که  با توسعه روز افزون اینترنت و ارتباط  بسیاری از دستگاه های مورد استفاده بشر با این شبکه ارتباطی جهانی این دستگاه ها میتوانند با محیط پیرامون خود به تعامل بپردازند. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی های ارتباط میان دستگاه ها میتوان تعاملات میان آنها را افزایش داد و برای بسیار از کاربردها از آن استفاده نمود. مفهوم اینترنت اشیاء به ارتباطات میان اشیای هوشمند تلقی میشوند که میتوانند به تبادل داده میان همدیگر بپردازند. این دستگاه های هوشمند میتوانند در ساختمان، صنعت ، خودرو، بیمارستانها و دیگر زمینه ها مورد استفاده قرار گیرند.

 پیش بینی می شود که با توجه به روند موجود امسال (سال 2020 میلادی ) بالغ بر ۵۰ میلیارد سخت افزار گوناگون (شیء) در کل  دنیا به اینترنت متصل باشند.

Odoo text and image block

در سال ۱۹۹۱،  برای اولین بار اصطلاح اینترنت اشیاء توسط  کوین اشتون  به کار برده شد. و به سرعت مورد استقبال عموم قرار گرفت. اگرچه سال های سال است که تحقیقات و نوآوری های زیادی در این باره صورت می گیرد. هر چند تا چندی پیش اینترنت اشیاء یک تکنولوژِ متعلق به آینده محسوب می شد. اما امروزه یکی از ابزارهای مهم صنعت و تعیین کننده برتری شرکتها در رشد و توسعه آینده است. امروز بدون استفاده از این تکنولوژی بعضی از ساختارها به جریان نمی افتد. 

تکنولوژی IoT یکی از تکنولوژی های کلیدی انقلاب صنعتی چهارم در جهان است و از این رو، کشورهای زیادی در سراسر دنیا برای راه اندازی و بهره وری از آن اقدام کرده اند. کشورهایی مثل آمریکا، چین، آلمان، سنگاپور، برزیل، کره جنوبی و هند را می توان از پیشگامان استفاده و توسعه تکنولوژی IoT دانست. این کشورها، سرمایه های هنگفتی را به بررسی و بهره گیری از تکنولوژی اینترنت اشیا اختصاص داده اند. مثلا ایالات متحده آمریکا ۱۶۰ میلیارد دلار را برای شهر هوشمند صرف کرده که بخشی از آن برای تحقیق و توسعه اینترنت اشیا تخصیص یافته است.

اینترنت اشیا یا ( IOT به اختصار) به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیا و وسایل  سخت افزاری الکترونیکی که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند  و می توان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را کنترل و مدیریت کرد.

جهانی را تصور کنید که در آن میلیاردها شیء روی پروتکل عمومی یا خصوصی شبکه ها با همدیگر، ارتباط برقرار میکنند و اطلاعات را به اشتراك میگذارند. مفهوم جهان اینترنت اشیاء به این صورت است که این اشیاء به هم پیوسته به طور منظم اطلاعات را جمع آوری، تجزیه و تحلیل میکنند و برای شروع عمل، برنامه ریزی، مدیریت و تصمیم گیری استفاده میکنند.

مفهوم اینترنت اشیاء توسط یکی از اعضای انجمن شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) در سال 1999 ابداع شد و به تازگی به دلیل رشد دستگاه های تلفن همراه، فراگیر شدن ارتباطات و محاسبات و تجزیه و تحلیل داده ها بیشتر رو به اجرایی شدن رفت.

 از آن زمان، بسیاری از متفکرین بر روی عبارت" اینترنت اشیاء " برای اشاره به ایده کلی از اشیاء به خصوص اشیاء روزمره که قابل خواندن، تشخیص، مکان یابی، آدرس دهی و قابل کنترل از طریق اینترنت بودند را بدون در نظر گرفتن نوع ارتباطات ( از طریق RFID ، وایرلس ، WAN و ...) به دست گرفتند. اشیاء روزمره نه تنها دستگاه های الکترونیکی که ما با آنها روبرو می شویم یا محصولاتی که از نظر تکنولوژی توسعه یافته اند مانند وسایل نقلیه و... که ما معمولا" آنها را الکترونیکی در نظر نمیگیریم مانند غذا و لباس.

این اشیاء باید قادر باشند که در هر زمان و هر مکانی به صورت یکپارچه از دنیای واقعی با دنیای مجازی ادغام شوند. در سال 2010 تعداد اشیاء فیزیکی و دستگاه های متصل به اینترنت حدود 5/12 میلیارد بود. شرکت سیسکو پیش بینی کرده است که این رقم در سال 2015 دو برابر شده و به 25 میلیارد می رسد و تعداد دستگاههای هوشمند هر فرد افزایش می یابد و تا سال 2020 به 50 میلیارد دستگاه خواهد رسید.


اینترنت اشیا (IOT) به طور کلی اشاره به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون ما از ماشین لباسشویی، یخچال، تلویزیون گرفته تا سیستم های تهویه، روشنایی منازل و ادارها دارد که به شبکه اینترنت متصل شده و میتوانند توسط اپلیکیشن های موجود در تلفن های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند. اینترنت اشیا برای بسیاری از شرکت های تجاری و فروشگاه ها نیز بسیار موفق عمل کرده و نشان داده است که می توان آینده ای روشن برای این تکنولوژی در حوزه تجارت متصور بود. در حال حاضر فروشگاه هایی که از اینترنت اشیا استفاده می کنند نگران تمام شدن محصولاتش نیستند چون سیستم کنترل هوشمند انبار در هر لحظه از موجودی تمام محصولات مطلع است و حتی کار سفارش را نیز خود انجام می دهد.

عبارت اینترنت اشیا، برای اولین بار در سال 1999 توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیای بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند. ولی در همین مدت کوتاه به موفقیتی بزرگ دست یافته است. مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشیIDC اعلام کرده است این تکنولوژی در سال 2102 درآمدی حدود 8/4 تریلیون دلار نصیب شرکت هایی در سراسر جهان کرده است که این فناوری را جدی گرفته بودند. با توجه به روند رو به رشد استفاده از این تکنولوژی، محققان موسسه تحقیقاتی IDC پیش بینی میکنند میزان درآمدزایی حاصل از استفاده از اینترنت اشیا تا سال 2017 حدود 3/7 تریلیون دلار است و این رقم در سراسر جهان تا سال 2020 به حدود 9/8 تریلیون دلار خواهد رسید که رشدی قابل توجه نشان می دهد.

"ورنون ترنر" یکی از مدیران این مؤسسه تحقیقاتی، اینترنت اشیاء را راهکاری تازه در تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات( ICT ) می داند که پتانسیلی بالا برای کسب درآمد محسوب می شود. وی میزان استفاده از اینترنت اشیا را در حال حاضر بسیار جزئی میداند و میگوید: "این درست مانند نوك یك کوه یخی است که هنوز بخش اعظم آن پنهان مانده است و برای آشنایی بیشتر مردم و شرکت ها با این فناوری و ترغیب آنها به استفاده از آن نیازمند زمان بیشتری هستیم ولی آنچه مسلم است آینده، ازآن «اینترنت اشیاء» است". به دلیل افزایش توسعه شهرهای هوشمند، خودروها و خانه های هوشمند، ارتقای زیرساخت های ارتباطی و همچنین افزایش استقبال مردم از استفاده از اینترنت اشیا، این پروژه آینده ای روشن پیش رو دارد. وی ادامه می دهد: هرچند استقبال از اینترنت اشیا رو به رشد است ولی این پروژه همچنان در دوران طفولیت قرار دارد و چندین عامل مانع تسریع در پیشرفت آن است تا این رویا به واقعیت نزدیك تر شود. بخشی از این عوامل به فقدان استانداردهای لازم، کم بودن نسبی آگاهی از این پروژه و همچنین مزایای حاصل از آن مربوط می شود. با وجود این موانع، مؤسسه تحقیقاتی آی دی سی در گزارشی تازه که فرصت و بازار رو به رشد اینترنت اشیا را مورد بررسی قرار داده است پیش بینی می کند که تاسال 2020 حدود 50 میلیارد شیء در سراسر جهان بر پایه اینترنت اشیاء کار خواهند کرد.